Galeria Miejska bwa w Bydgoszczy - kwiecień

 

 

Jerzy Czapiewski. Czego oczy nie widzą…

Otwarcie wystawy 07.04.2017, godz. 18.00

Galeria Kantorek, ul. Gdańska 3

Jerzy Czapiewski to świetny rysownik posługujący się precyzyjną, delikatną kreską, niekiedy mocną, podkreślającą ekspresję przedstawienia. Tworzy rysunki w dużym formacie, biologiczne w strukturze, inspirowane naturą i architekturą oraz małe, na kartach formatu A4 – satyry na otaczającą nas rzeczywistość.
Używając piórka, tuszu, jak i różnego rodzaju cienkopisów czy pisaków, wykonał około dwóch tysięcy rysunków satyrycznych – komentarzy zdarzeń, postaw ludzkich, wielkich i małych problemów świata. Dużą grupę stanowią rysunki – w obronie natury, a osobny zestaw muzyczne humoreski, bo pasją życia autora jest muzyka, zwłaszcza jazz.
Na wystawie prezentowanych będzie ponad czterdzieści rysunków publikowanych na łamach pism ogólnopolskich i regionalnych, m.in. takich jak Rzeczpospolita, Życie, Najwyższy Czas, Solidarność,
Fonosfera, Gazeta Polska, Nowe Państwo, Jazzi Magazine, Kościotrup, Twój Dobry Humor, Nowości, Gazeta Pomorska (toruńska), Forum Branżowe, Tygodnik Tucholski, Życie Kaszub.

kurator wystawy: Elżbieta Kantorek


Informacje też na: http://www.galeriabwa.bydgoszcz.pl/wystawa/jerzy-czapiewski-czego-oczy-nie-widza/

Otwarcie wystawy 07.04.2017, godz. 18.00
Galeria Kantorek, ul. Gdańska 3
Koniec 29.04.2017

 

 

Synteza Sztuk 2017


Otwarcie 21.04.2017 godz. 18.00 – Galeria Miejska bwa w Bydgoszczy Gdańska 20

godz. 20.00 Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego Gdańska 20 – koncert orkiestry kameralnej „Accademia dell'Arco" Akademii Muzycznej, prowadzenie prof. Paweł Radziński

Koniec wystawy w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy 21.05.2017

FESTIWAL SYNTEZA SZTUK 2017

 „Festiwal Synteza Sztuk'17 to już piąta edycja wydarzenia organizowanego przez Zakład Wzornictwa Uniwersytetu Technologiczno – Przyrodniczego w Bydgoszczy, w partnerstwie z Urzędem Miasta, Galerią Miejską bwa w Bydgoszczy, Akademią Muzyczną w Bydgoszczy, Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu, Uniwersytetem Narodowym w Chmielnickim na Ukrainie. Prezentowane prace z różnych obszarów sztuki – od prac dyplomowych studentów Wzornictwa, poprzez obiekty projektowane przez pedagogów i dzieła z obszarów różnych sztuk autorstwa zaproszonych, uznanych artystów. To prezentacja potencjału projektowo- artystycznego jaki istnieje i jaki jest osiągalny w Bydgoszczy dzięki otwartości ludzi, instytucji. To potencjał dla przemysłu, mieszkańców i wszystkich potrzebujących piękna. Wzornictwo – projektowanie pięknych rzeczy od 10 lat jest obecne w Bydgoszczy, kształcąc tak potrzebnych w regionie specjalistów.
Tak ważne jest by Bydgoszcz o tym wiedziała."

prof. dr hab. Wojciech Hora
Dyrektor Artystyczny Festiwalu
Synteza Sztuk 2017

Organizatorzy wystawy Synteza Sztuk 2017:
Zakład Wzornictwa Wydział Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Technologiczno – Przyrodniczego im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy
Galeria Miejska bwa w Bydgoszczy
Wydział Architektury i Wzornictwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu
Wydział Rzeźby i Działań Przestrzennych Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu
Katedra Rysunku i Grafiki Projektowej Uniwersytetu Narodowego w Chmielnickim (Ukraina)
Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy

Festiwal dofinansowany przez:
Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Urząd Miasta Bydgoszczy

 

Sztuka w samo południe! Warsztaty dla seniorów

07.04.2017 godz. 12.00

Temat: Magiczne pudełko – zatrzymać czar wspomnień
Szkatułka niespodzianka to eksplodujące, po zdjęciu wieczka, pudełko, które może zatrzymać nie tylko wspomnienia, ale i posłużyć za życzenia zamiast zwykłej kartki lub prezentu. Każdy z uczestników będzie miał możliwość wykonać własnoręcznie takie pudełko, a ozdabiając je i dodając do niego swoje ulubione zdjęcia stworzy świetną pamiątkę na lata. Celem warsztatów jest zaangażowanie zmysłów oraz udoskonalanie zdolności manualnych.
Prowadzenie: Claudia Jesa- prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego, pracuje w Kancelarii adwokacko-radcowskiej, w każdej wolnej chwili zdobywa nowe umiejętności i poszerza swoją wiedzę m.in. posiada certyfikat (SJM1) z języka migowego, uwielbia zajęcia plastyczne i pracę z ludźmi.

Sztuka w samo południe to cykl spotkań poświęconych sztuce i szeroko rozumianej kulturze, adresowanych do osób w wieku 60+. W ramach spotkań proponujemy dyskusje o sztuce współczesnej oraz działania twórcze, które rozwijają procesy poznawcze, doskonaląc sprawność manualną poprzez poznawanie różnych technik i form plastycznych.

Wstęp bezpłatny
Obowiązują wcześniejsze zapisy
Spotkania cykliczne, pierwszy piątek każdego miesiąca, godz. 12:00
Czas trwania każdego warsztatu: 1,5 godz.
Zbiórka w holu głównym przy kasie
Liczba miejsc ograniczona

zapisy: agnieszka.gorzaniak@galeriabwa.bydgoszcz.pl
tel. 52-339-30-62

 

 

Magdalena Dworak-Mróz. Pasja czy obsesja? Szaleństwo kolekcjonowania – wykład

12.04.2017, godz. 18.00
Wykład z cyklu Bydgoskiej Akademii Sztuki

Wykład „Pasja czy obsesja? Szaleństwo kolekcjonowania" jest zaproszeniem do alternatywnej refleksji na temat postaci zbieracza-kolekcjonera, jego motywacji i mentalnej kondycji. Język służący opisowi praktyk kolekcjonerskich zaskakująco mocno zabarwiony jest określeniami z pogranicza dyskursów dotyczących uzależnień. Mówimy o żądzy posiadania, uporczywej pogoni za przedmiotem, obezwładniającej fascynacji, która motywuje do działań nieetycznych, pasji, która zmienia się w obsesję, a „zdrowego" człowieka doprowadza na skraj szaleństwa.
Lejtmotywem rozważań będzie wystawa Roberta Kuśmirowskiego „Masyw kolekcjonerski," prezentowana w krakowskim Bunkrze Sztuki w 2009 roku, będąca próbą artystycznego opisu zjawiska.

Magdalena Dworak-Mróz – historyczka sztuki. Zajmuje się malarstwem XIX i XX wieku w teorii i w praktyce. Pisze doktorat o malarstwie Henri Haydena, przedstawiciela École de Paris w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie. Zawodowo opiekuje się kolekcją malarstwa francuskiego w Galerii ARTYKWARIAT. Prowadzi również zajęcia w języku angielskim na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W kręgu jej zainteresowań mieszczą się także zagadnienia związane z rynkiem sztuki, art marketingiem, psychologią kolekcjonowania, budowaniem kolekcji i fałszerstwami.

  

 

Synteza sztuk okiem / uchem / ręką dziecka – warsztaty

22.04.2017 godz. 11.00

Spotkania ze sztuka współczesną dla dzieci z opiekunami.

Pod koniec 2016 roku została wydana przepiękna, nietypowa książka. Książka zarówno dla dzieci jak i rodziców, która stanie się kanwą naszego spotkania. A więc tym razem będzie obecna sztuka współczesna ale też literatura. Rysunek i druk. Faktura. Ażurowe ilustracje. Muzyka ale i balet. Ciemność i światło.
Oczywiście podczas warsztatów obejrzymy okiem dzieci otwartą dzień wcześniej wystawę „Synteza Sztuk 2017". Będziemy działać plastycznie, intensywnie operując zszywaczami oraz nożyczkami, zatem uwaga na palce! Tym razem w ramach przygotowań przynieście skrawki materiałów i koronek. Ale uwaga! Monochromatycznie! Tylko białe / czarne / srebrne lub złote. A jeśli przyszlibyście ubrani w tych kolorach, stworzymy performance, żywe dzieło sztuki.

Sobota 22 kwietnia 2017, godzina 11.00, zajęcia potrwają około 1,5 godziny.
Spotkanie dla dzieci w wieku 7-10 lat, koniecznie z rodzicem.

Prowadzenie Justyna Gorce-Bałut; tłumaczka książki Charlotte Gastaud „Jezioro Łabędzie", manager kultury, naukowiec, rodzic.
Zapisy: agnieszka.gorzaniak@galeriabwa.bydgoszcz.pl lub pod nr tel. 52 3393062
Liczba miejsc ograniczona.

 

Dzień Wolnej Sztuki

22.04.2017 godz. 12.00

W sobotę 22 kwietnia o godzinie 12:00 odbędzie się szósta ogólnopolska edycja Dnia Wolnej Sztuki, w której weźmie udział m. in. Galeria Miejska bwa w Bydgoszczy. Wybierzemy pięć prac z prezentowanej wówczas wystawy „Synteza Sztuk 2017". Przy każdej z nich będzie stała osoba zadająca uczestnikom Dnia Wolnej Sztuki pytania, motywująca ich do podjęcia refleksji i nabrania odwagi do samodzielnego szukania odpowiedzi. Jej celem będzie pokazanie, że obiekt muzealny może stać się źródłem inspiracji. Po zwiedzaniu uczestnicy zostaną zaproszeni na spotkanie, w czasie którego będą mogli porozmawiać o swoich wrażeniach.
Więcej informacji o idei Dnia Wolnej Sztuki na www.dzienwolnejsztuki.pl

Wstęp wolny.

 

 

Zachęcamy również artystów do udziału w:

http://bgsw.pl/portfolio/biennale-sztuki-mlodych-rybie-oko-9/

http://www.bielskajesien.pl/

http://visegradfund.org/residencies/new-york/

http://www.bydgoszcz.pl/aktualnosci/tresc/zaprojektuj-symbol-teatru-kameralnego/


Galeria Miejska bwa w Bydgoszczy
Wiadomość została wysłana do admin24554.bydgoszcz@blogger.com | Anulowanie subskrypcji | Prześlij tego emaila do przyjaciela
Wysłane za pomocą MailerLite

Komentarze

Popularne posty