Bydgoszcz,

sobota, 9 sierpnia 2008

Apel o system SKM dla Bydgoszczy


View Larger Map

Szanowni Państwo,

Państwa samorząd wg mnie jako jedyny w kraju nie wykorzystuje należycie infrastruktury kolejowej do transportu miejskiego. Owszem, zgadzam się z inicjatywą powstania kolei BiT-City łączącej oba miasta, ale wciąż nie wykorzystują Państwo linii kolejowej do dzielnicy Fordon (80 tys. osób) w przewozach aglomeracyjnych. A przecież to byłaby niemal jakość metra w Państwa aglomeracji, czas przejazdu 20- 25 minut, i to minimalnym kosztem!

Proponuję rozpisanie przetargu na wprowadzanie kursujących co 10 lub 20 minut autobusów szynowych (wagonów motorowych) w relacji Bydgoszcz Główna- Fordon, z opcją przedłużenia niektórych kursów np. do stacji Bydgoszcz Zachodnia. Dziwi mnie niesłychanie, że dysponując tak wyjątkowo dobrze ulokowaną infrastruktura kolejową, nie starają się Państwo uruchomić systemu SKM w tej aglomeracji. Wg analizy przygotowanej przed kilku laty przez St. Biegę z Instytutu Rozwoju i Promocji Kolei możliwy do zastosowania jest tu takt 20- minutowy, bowiem istnieje wystarczająca przepustowość linii kolejowej na odcinku Bydgoszcz Główna- Bydgoszcz Fordon.

Przełamali Państwo monopol jednego przewoźnika kolejowego, bez problemu więc są Państwo w stanie rozwiązać ten problem organizacyjnie. Potrzebują Państwo tylko stworzyć wspólny system biletowy z przewoźnikami komunikacji miejskiej na terenie Bydgoszczy, i ogłosić przetarg. Należy jeszcze odpowiednio zadbać o jakość infrastruktury kolejowej na tej trasie i odpowiedni rozkład cykliczny pociągów regionalnych, tak by pomiędzy ich takt weszła kolej miejska.

Przed laty próbowałem Państwa przekonać do wprowadzenia SKM, w latach 2002- 2004 przygotowałem kilka koncepcji. Teraz czytam (Gazeta Wyborcza, 28.05.2008) że „coś się dzieje” i mam nadzieję że będą Państwo bardziej zdeterminowani, by pozostawić po okresie swoich rządów sprawnie działający system SKM, kolejny w tym kraju.


Koszty SKM:
12,8 km * 11 PLN/ pockm * 45 kursów dziennie * 2 strony * 365 dni w roku = 4 625 280 PLN
Wersje wpływów:
Założono niskie wpływy, realne przy unii biletowej, i niską frekwencję, dla bezpieczeństwa.

A: Wpływy przy założeniu 40 pax/ kurs i 1 PLN wpływu od pasażera: 1 314 000 PLN
B: Przy założeniu 1,2 PLN wpływu od pasażera: 1 576 800 PLN

Koszt dotacji do systemu SKM dla miasta, dziennie: wersja A: 9072 PLN, wersja B: 8352 PLN


Propozycje w zakresie infrastruktury dla SKM w Bydgoszczy
(wg Wikipedia.org)
 • Wybudowanie nowego odcinka Bydgoszcz Akademia – Mariampol w dzielnicy Fordon.
  Wybudowanie nowych przystanków:
  Bydgoszcz Błonie
  Bydgoszcz Brdyujście (w ramach zintegrowanego węzła transportowego w rejonie sieci hipermarketów)
  Wybudowanie nowego toru żeberkowego w okolicach stacji Bydgoszcz Osowa Góra
 • Propozycje w zakresie usług przewozowych
  Wytworzenie wokół stacji i przystanków transportowych węzłów integracyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem przesiadek pasażerów kolei – transport miejski.
  Poprawa funkcjonalności infrastruktury stacji i przystanków kolejowych, wygodnych i bezpiecznych dojść pieszych.
  Przeorganizowanie układu linii transportu publicznego komunalnego pod kątem dowozu pasażerów do stacji i przystanków kolejowych.
  Wprowadzenie zintegrowanego systemu taryfowego (wspólnego biletu).

  Sieć Linii SKM w Bydgoszczy
 • Opis Linii:
  S1 Fordon – Bydgoszcz Główna (– Bydgoszcz Błonie, okresowo do Trzcińca) częstotliwość 3 razy w godzinie
  S2 Fordon – Bydgoszcz Główna – Bydgoszcz Osowa Góra co godzinę

 • Dodatkowe przystanki:
  Na linii S1: Grunwaldzka (Drugi Wiadukt nad ulicą Grunwaldzką) Bydgoszcz Miedzyń (Wiadukt nad ulicą Nakielską) Bydgoszcz Błonie (Wiadukt pieszy przy odejściu torów do Szubina)
  Na linii S2: Grunwaldzka (Pierwszy Wiadukt nad ulicą Grunwaldzką)
  Na liniach S1 i S2 w Fordonie: "Akademicka", "Brzechwy", ewentualnie "Palińskiego", "Piłsudskiego" przy ulicy Wyzwolenia, Mariampol

wg wikipedia.org

Brak komentarzy: