List redakcji do Radnych gm. Osielsko
Szanowni Państwo Radni,
Na mapie z około 152 roku naszej ery, którą niedawno z dużą dokładnością rozkodowano, w okolicach Osielska zlokalizowano antyczne oppidum lub miasto "Ascaucalis". Czy ktoś prowadził badania archeologiczne na tym terenie? Jeśli tak, jakie były ich wyniki i gdzie można znaleźć te informacje?
Wnoszę o złożenie wniosku o dofinansowanie badań terenu gminy przy użyciu technologii LIDAR i innych metod poszukiwań podziemnych. W miejscowości Górzyca, gdzie również znajdować się miała antyczna miejscowość, dzięki nowoczesnym technologiom bez konieczności kopania zlokalizowano fundamenty katedry i dawne zabudowania biskupstwa. Mogę dostarczyć szczegółowe nazwy tych technologii. Proszę Radnych o rozważenie przebadania terenu w promieniu 10 kilometrów wokół Osielska, biorąc pod uwagę możliwe zaokrąglenia antycznych współrzędnych.
Literatura na temat pracy geodetów i kartografów nad odkodowaniem antycznych współrzędnych:
- Kleineberg, Andreas / Marx, Christian / Knobloch, Eberhard / Lelgemann, Dieter. Germania und die Insel Thule: Die Entschlüsselung von Ptolemaios’ Atlas der Oikumene. Wissenschaftliche Buchgesellschaft, 2010.
Linki:
Tajemnica pomorskiego antycznego miasta Askaukalis
Askaukalis (gr. ἀσκαυκαλίς, łac. Ascaucalis) to antyczna miejscowość w Europie Środkowej, wzmiankowana przez Klaudiusza Ptolemeusza w jego dziele "Geografia". Umieszczona na mapie Germania Magna, jest jedną z 94 osad opisanych na czwartej mapie Europy. Jej lokalizacja była różnie interpretowana, wskazywano między innymi Nakło, Bydgoszcz czy Kruszę Zamkową.
Historia Askaukalis wiąże się z osadnictwem na terenie państwa gockiego, znanego w polskiej archeologii jako kultura wielbarska. Klaudiusz Ptolemeusz, korzystając z informacji uzyskanych od kupców i wojskowych kartografów, umieścił Askaukalis na swoich mapach około 150 roku naszej ery.
Badania
Ptolemeusz popełnił pewne błędy w swoich mapach, wynikające z konieczności przeniesienia kulistej rzeczywistości na płaszczyznę. Naukowcy z Instytutu Geodezji i Geoinformacji na Uniwersytecie Technicznym w Berlinie, przy użyciu analizy deformacji geodezyjnych, skorygowali te błędy, co pozwoliło na dokładniejsze ustalenie lokalizacji starożytnych osad.
Wskazane lokalizacje często pokrywają się z miejscami odkryć archeologicznych. Badania w Bydgoszczy potwierdzają, że w tamtym okresie, dzięki dogodnemu położeniu nad Brdą, rozwijało się osadnictwo związane z handlem z Cesarstwem Rzymskim przez szlak bursztynowy.
Proszę Radnych o podjęcie działań mających na celu:
- Złożenie wniosku o dofinansowanie badań archeologicznych terenu gminy Osielsko przy użyciu nowoczesnych technologii, takich jak LIDAR.
- Przebadanie terenu o promieniu 10 km wokół Osielska, co pozwoli na ewentualne odkrycie pozostałości antycznej osady Ascaucalis.
Literatura i dokumenty:
- Andreas Kleineberg, Christian Marx, Eberhard Knobloch, Dieter Lelgemann (eds.), "Germania und die Insel Thule: Die Entschlüsselung von Ptolemaios «Atlas der Oikumene»", wyd. Wissenschaftliche Buchgesellschaft, Darmstadt, 2010.
- Matthias Schulz, "Berlin Researchers Crack the Ptolemy Code", „Der Spiegel”, 10 stycznia 2010.
- Gerard Wilke, "Pradzieje i wczesne średniowiecze w świetle źródeł archeologicznych (do początków XII wieku)", w:, Historia Bydgoszczy - Tom I, Warszawa-Poznań, Wyd. PWN, 1991.
- Janusz Ostoja-Zagórski, "Najstarsze dzieje ziem polskich", Bydgoszcz, Wyd. WSP, 1996.
Z wyrazami szacunku, Adam Fularz
Dziennik Bydgoski
- Pobierz link
- X
- Inne aplikacje
Komentarze