Co z wnioskiem w sprawie odtworzenia zlikwidowanych niedawno torów do Myślęcinka?

Odpowiedź władz miasta- skan


Wniosek do Rady Miasta Bydgoszczy dotyczył ambitnego projektu mającego na celu ożywienie i włączenie do miejskiej sieci tramwajowej torowiska linii do Myślęcinka, wykorzystując infrastrukturę istniejącej kolejki wąskotorowej. Projekt zakładał reaktywację i adaptację torów, stacji oraz przystanków kolejki wąskotorowej dla potrzeb miejskiego tramwaju, przy czym początkowo miałyby zostać wykorzystane istniejące, ale nieaktywne tory tramwajowe.

W swoim wniosku, autor sugerował, że miasto powinno zainicjować współpracę z organizacjami pożytku publicznego, stowarzyszeniami oraz entuzjastami kolei, aby wspólnie zrealizować to zadanie. Zaproponowano również organizację naboru chętnych organizacji do udziału w projekcie, co sugerowało otwartość na współpracę i wykorzystanie potencjału lokalnych społeczności oraz grup zainteresowanych dziedzictwem kolejowym.

Odpowiedź władz miasta Bydgoszczy, przekazana przez Ewelinę Michałek-Ogrodowicz, nie została bezpośrednio przedstawiona w treści wiadomości. Jednakże z kontekstu można wywnioskować, że Rada Miasta Bydgoszczy podjęła uchwałę w odpowiedzi na ten wniosek. Aby dokładnie określić treść odpowiedzi władz, konieczne byłoby zapoznanie się z odpowiedzią Prezydenta Miasta związanego uchwałą (RM.1511.88.2023), która mogłaby zawierać szczegółowe informacje na temat decyzji władz miejskich w sprawie projektu, w tym ewentualnych kierunków działania, wyrażonej zgody, zastrzeżeń lub zaleceń dotyczących dalszych etapów realizacji. Na ta chwilę jednak nie słychać o planach odtworzenia tego odcinka zlikwidowanego systemu szynowego transportu miejskiego.

Projekt taki miałby duże znaczenie dla rozwoju miejskiej komunikacji tramwajowej w Bydgoszczy, poszerzając jej zasięg i udostępniając nowe obszary dla pasażerów, jednocześnie promując zrównoważony rozwój i wykorzystanie zabytkowej infrastruktury kolejowej. Warto zauważyć, że reaktywacja nieaktywnych linii kolejowych dla potrzeb transportu miejskiego jest trendem obserwowanym w wielu miastach na świecie, który wpisuje się w globalne dążenia do optymalizacji mobilności miejskiej i ochrony dziedzictwa przemysłowego.


opr SzI, korekta A. Fularz

 

Komentarze

Popularne posty