Otwarcie wystawy na 100 lecie niepodległości

 Wystawa na 100 lecie odrodzenia państwa polskiego już otwarta!

11 listopada 2018 –12 maja 2019r. , Spichrze nad Brdą – ul. Grodzka 7-11

Świętowanie setnej rocznicy uzyskania przez Polskę Niepodległości obchodzone było w tym roku niezwykle hucznie. Oprócz wielu wydarzeń, jakie 11 listopada odbywały się na Bydgoskiej Wyspie Młyńskiej, w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego miał miejsce wernisaż wyjątkowej wystawy pt. „Niepodległa Polska. 1918 rok". Traktuje ona o dążeniu Polaków ku wolności, odrodzeniu państwa polskiego po 123 latach zaborów i powrocie Polski na mapę Europy.

Podczas wernisażu kuratorzy Anna Nadolska i Dariusz Leśniewski opowiadali o historii i prezentowanych eksponatach. Wystawa swoim zakresem obejmuje okres od wybuchu I Wojny Światowej, aż po lata 20. XX wieku, kiedy nastąpiło ostateczne uformowanie się niepodległego państwa polskiego. W pierwszej części ekspozycji poruszony został problem walki o niepodległość Polski w czasie Wielkiej Wojny: m.in. utworzenie formacji wojskowych, takich jak Legiony Polskie oraz Armia Polska, powołanie Rady Regencyjnej, czy Komitetu Narodowego Polskiego. Zaprezentowano również stanowiska światowych mocarstw dotyczące kwestii polskiej, w tym akt z 5 listopada 1916 roku, czy „13 punkt" orędzia wygłoszonego do Kongresu 8 stycznia 1918 roku przez amerykańskiego prezydenta Thomasa Woodrowa Wilsona. Osobny wątek wystawy stanowią walki zbrojne o granice II Rzeczypospolitej oraz plebiscyty na Warmii, Mazurach i Powiślu (1920) i na Górnym Śląsku (1921). Duży nacisk położono na naświetlenie problematyki związanej z powstaniami: wielkopolskim (1918-1919), które miało istotne znaczenie m.in. dla Bydgoszczy i trzema śląskimi (1919-1921). Zaproponowane w drugiej części ekspozycji treści oscylują wokół problematyki integracji ziem polskich, do których bez wątpienia należą decyzje administracyjno-prawne podjęte w tym okresie przez nowo powołany rząd polski, kwestie związane z formalnym przejęciem polskich ziem oraz społecznym odbiorem  i zaangażowaniem się Polaków w tworzenie II RP.

Z pewnością na uwagę zwiedzających zasługują takie obiekty jak chorągiew powstania wielkopolskiego, karta pocztowa z kory brzozowej, wysłana z frontu Wielkiej Wojny, czy medal – „Ignacy Paderewski – w roku zmartwychwstania Sejmu Polskiego". Wystawę dopełnia przygotowana dla odbiorców w różnym wieku edukacyjna ścieżka zwiedzania. Dodatkowo w przestrzeni wystawienniczej wykonana została mini-przebieralnia, zaopatrzona w kopie strojów, a także broni i przedmiotów codziennego użytku z czasu powrotu Polski na mapę świata.

Wernisaż uświetnił występ Towarzystwa Śpiewu Chór Halka w Bydgoszczy, razem z którym odwiedzający mogli śpiewać patriotyczne pieśni.

 

Lekcja historii, świeże spojrzenie

Wtorek- piątek w godzinach 09.00- 16.00, Spichrza nad Brdą,  ul. Grodzka 7 – 11,  budynki na Wyspie Młyńskiej

Serdecznie zapraszamy do skorzystania z oferty edukacyjnej przygotowanej specjalnie          z okazji setnej rocznicy Święta Niepodległości. Zajęcia zarówno dla grup przedszkolnych jak również uczniów klas szkół średnich z pewnością poruszą wyobraźnię i urozmaicą szkolny dzień.

Lekcje takie jak Zgoda buduje - niezgoda rujnuje (grupy przedszkolne i kl. 1-2 SP), o tym, jak ważna jest współpraca w zespole wprowadzą w zagadnienia ekspozycji, uczestnicy wypracują własne definicje niepodległości, patriotyzmu i ojczyzny. Historia z przed wieku (kl. 2-4 SP), to kolejne zajęcia, na których młodzież pozna codzienność w odradzającej się Polsce. Wielka historia zwykłych ludzi (kl. 4-8 SP), podczas tych zajęć wcielimy się w role jednej z czterech postaci, której losy są wplecione w narrację ekspozycji.  Poruszymy zagadnienia: tożsamość, wspólnota, ojczyzna, swój - obcy.  Trudna droga ku wolności. Polska w latach 1918-1921 (kl. 6-8 SP, szkoły średnie) uczestnicy lekcji za pomocą specjalnych kart pracy podejmą próbę samodzielnego rozwiązania zadań związanych z dziejami naszej Ojczyzny. Tematyka lekcji koncentrować się będzie wokół walki o odzyskanie niepodległości oraz kształtowania się państwa polskiego w latach 1918 – 1921. Historia Polski z Janem Matejką (kl. 7-8 SP, szkoły średnie) na zajęciach zostaną zaprezentowane płótna krakowskiego mistrza odnoszące się do wielu ważnych wydarzeń w historii naszego kraju. W ramach spotkania zostanie przeprowadzona analiza formalna oraz treściowa wybranych dzieł malarza. W przededniu niepodległości – I wojna światowa i jej skutki (kl. 7-8 SP, szkoły średnie), uczestnicy zajęć zapoznają się z działaniami wojennymi na europejskich frontach Wielkiej Wojny.

Zajęcia muzealne można zamówić osobiście, telefonicznie lub pod adresem email, z dwutygodniowym wyprzedzeniem w Dziale Edukacji i Promocji przy ul. Mennica 6 w Bydgoszczy, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00-16.00, tel. 052 58 59 911, 914 lub 910, email: edukacja@muzeum.bydgoszcz.pl. Prosimy o precyzyjne podawanie: tematu lekcji, terminu zajęć, informacji o liczebności grupy (nie powinna przekraczać 25 osób), rodzaju szkoły, nazwiska nauczyciela lub opiekuna, z którym przybędzie grupa, telefonu kontaktowego.

„Wielość w jedności. Offset, serigrafia, techniki cyfrowe i działania intermedialne w grafice polskiej"

15 i 29 listopada 2018r., godzina 17.00,  Galeria Sztuki Nowoczesnej, ul. Mennica 8

Oprowadzanie kuratorskie po ekspozycji przybliżającej twórczość około 100 wybitnych artystów, reprezentujących najważniejsze środowiska graficzne. To z pewnością doskonała okazja, by bliżej poznać historie zaprezentowanych dzieł i ich twórców oraz spojrzeć na aranżację wystawy okiem jej autora.

Ekspozycja stanowi 4. edycję cyklu wystaw graficznych, pod wspólnym tytułem „Wielość w jedności". Początek serii to pokaz Drzeworyt polski po 1900 roku (2009), który kontynuowała wystawa Techniki wklęsłodruku w Polsce po 1900 roku (2012), a następnie wystawa Litografia i techniki druku płaskiego w Polsce po 1900 roku (2015). Cykl wystaw został włączony do programu Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie.  Kurator wystawy zwraca uwagę na to, że na tytułową wielość nie tylko w zakresie formalno-stylistycznym, ale także tematycznym i warsztatowym składają się różnorodne dzieła. Są to prace wypożyczone z prestiżowych kolekcji muzeów i bibliotek, również te użyczone przez współczesnych artystów grafików oraz plansze ze zbiorów własnych Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy.

Grupy szkolne w szczególności zapraszamy na zajęcia edukacyjne „W pracowni artysty grafika. Serigrafia".

Szczegóły dostępne są na stronie internetowej www.muzeum.bydgoszcz.pl.


"Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy wyraża zgodę na opublikowanie załączonych materiałów fotograficznych wyłącznie w artykułach o wystawach, których fotografie dotyczą. Po wykorzystaniu w w/w celu należy zdjęcia trwale usunąć z bazy Danych. Dalsze wykorzystywanie materiału przekazanego wymaga uzyskania zgody Muzeum na piśmie pod rygorem nieważności. Prosimy o podpisywanie zdjęć."

Podpisy do fotografii:

Zdjęcie nr 1 Chorągiew powstania wielkopolskiego, Bydgoszcz, 1918-1919, malowanie, płótno, reprodukcja fotografia-reprodukcja Wojciech Woźniak

Zdjęcie nr 2 Karta pocztowa z kory brzozowej wysłana z frontu Wielkiej Wojny, Mieczysław Gonczerzewicz, Niemcy. 27.06.1915, kora brzozowa, pismo ręczne- fotografia-reprodukcja Wojciech Woźniak

Zdjęcie nr 3 Karta pocztowa z kory brzozowej wysłana z frontu Wielkiej Wojny, Mieczysław Gonczerzewicz, Niemcy. 27.06.1915, kora brzozowa, pismo ręczne - fotografia- reprodukcja Wojciech Woźniak

Zdjęcie nr 4 Medal- Ignacy Paderewski w roku zmartwychwstania Sejmu Polskiego, niesygnowany 1919, brąz srebrzony, bicie-fotografia-reprodukcja Wojciech Woźniak

W załączniku przesyłam plik oraz reprodukcje fotografii.

Z pozdrowieniami

Adrianna Adamska

Dział Edukacji i Promocji

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy

Komentarze

Naprawdę świetnie napisane. Pozdrawiam.

Popularne posty