Galeria Miejska bwa w Bydgoszczy

Ogólnopolski Przegląd Wyróżnionych Prac Dyplomowych Uczniów Szkół Plastycznych „DYPLOM 2017"

początek 26.05.2017 godz. 12.00
ul. Gdańska 20
koniec 18.06.2017

Biennale Dyplom 2017 to już kolejna, XIII edycja tego ważnego w szkolnictwie artystycznym w Polsce wydarzenia. W tym roku w czterech miastach Polski w Rzeszowie, Częstochowie, Lublinie i Bydgoszczy można będzie podziwiać efekty pracy artystycznej uczniów liceów plastycznych.

http://www.galeriabwa.bydgoszcz.pl/wystawa/ogolnopolski-przeglad-wyroznionych-prac-dyplomowych-uczniow-szkol-plastycznych-dyplom-2017/

 

 

Danuta Pałys. Spojrzenie na ikonę

Sztuka w samo południe! Warsztaty dla seniorów

02.06.2017 godz.12.00

Gdańska 20

Słowo ikona pochodzi od greckiego eikón, tzn. obraz. Nie jest jednak zwykłym obrazem. Quenot Michel nazwał ikonę oknem ku wieczności. Na warsztatach można będzie zapoznać się zarówno z podstawowymi kwestiami technologicznymi pisania ikon, ich symboliką jak i znaczeniem duchowym.

Danuta Pałys – absolwentka historii sztuki (KUL) i teologii (UAM), kurator Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy, uczestniczka warsztatów ikonograficznych organizowanych m.in. przez Drogę Ikony w Warszawie i Cerkiew Prawosławną w Krakowie.

Sztuka w samo południe to cykl spotkań poświęconych sztuce i szeroko rozumianej kulturze, adresowanych do osób w wieku 60+. W ramach spotkań proponujemy dyskusje o sztuce współczesnej oraz działania twórcze, które rozwijają procesy poznawcze, doskonaląc sprawność manualną poprzez poznawanie różnych technik i form plastycznych. Do udziału w spotkaniach wybraliśmy historyków sztuki, krytyków, artystów oraz znawców, którzy zwrócą uwagę na różnorodne i niezwykle barwne aspekty współczesnej kultury. Interdyscyplinarność spotkań, niebanalne tematy, eksponowanie wartości wspólnego uczestnictwa pomogą uczestnikom odkryć własne ścieżki interpretacji oraz kontemplacji świata sztuki.

Zapisy: bwa@galeriabwa.bydgoszcz.pl
tel. 52 339 30 50

 

IX Młodzieżowe Ogólnopolskie Biennale Plakatu „Plakat Młodych"

początek 03.06.2017, godz. 12.00
ul. Gdańska 20
koniec 14.06.2017

Celem Konkursu jest tak jak dotąd, dalsze propagowanie wśród dzieci starszych i młodzieży refleksyjno – intelektualnej formy wypowiedzi plastycznej w postaci plakatu, która skrótem graficznym upowszechniałaby treści ważne dla młodych nowych pokoleń Polaków w pierwszych dekadach XXI wieku. Szczególny nacisk tym razem zaproponowaliśmy położyć na problem wiodący, czyli: ,,Pojęcie konstrukcji i dekonstrukcji- wzajemne relacje".

http://www.galeriabwa.bydgoszcz.pl/wystawa/ix-mlodziezowe-ogolnopolskie-biennale-plakatu-plakat-mlodych/

 

 EUROSHORTS 2016

8-10.06.2017
Gdańska 20

Euroshorts to europejski festiwal filmowy, który od 25 lat promuje i wspiera młodych artystów
oraz wybitne osiągnięcia w filmie krótkometrażowym. Galeria Miejska bwa w Bydgoszczy wspólnie z Fundacją Młodego Kina (organizatorem festiwalu) zaprasza na przegląd najciekawszych filmów ostatniej edycji festiwalu. W dniach 8-10 czerwca odbędą się trzy projekcje w następujących blokach tematycznych:

08.06.2017 godz. 18:00 „Życie artysty"
09.06.2017 godz. 18:00 „Amerykański Film Reklamowy 2016"
10.06.2017 godz. 12:00 „Animacje dla dzieci"

Szczegółowy program na: http://www.galeriabwa.bydgoszcz.pl/education/euroshorts-2016/

 

 

Grzegorz Bednarski Peccata

początek 09.06.2017 godz. 18.00

Galeria Kantorek, ul. Gdańska 3 

koniec 07.07.2017

Podstawowymi tematami w twórczości Bednarskiego są martwe natury, portrety i pejzaże. Te wątki przedstawieniowe łączą się w dziełach prezentowanych na wystawie. To prace na papierze stworzone w technice mieszanej: wycinanka (z własnych prac), pastel, gwasz, rysunek tuszem, a które autor określa jednym słowem ‒ wycinanka. Cykle „Peccata" i „Do wierszy Gerarda Manleya Hopkinsa" powstawały w latach 1999-2017, bo „Grzegorz Bednarski maluje długo i powoli, wielokrotnie wraca do obrazu, niezadowolony koryguje, zmienia".

Grzegorz Bednarski urodził się w 1954 roku w Bydgoszczy. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie w latach 1975-1980; dyplom uzyskał w pracowni prof. Jana Szancenbacha. Od 1998 roku kieruje własną pracownią malarstwa na ASP w Krakowie. Od 2006 roku pracował na stanowisku profesora nadzwyczajnego. W roku 2016 otrzymał tytuł profesora.

 

 

3xTOPOR

początek 20.06.2017 godz. 18.00
ul. Gdańska 20
koniec 20.08.2017

3xTOPOR to wystawa prac Rolanda Topora, jego ojca Abrama i syna Nicolasa. Oprócz fascynującej więzi rodzinnej trojga artystów wspólnym mianownikiem zbioru prezentowanego w Bydgoszczy jest Paryż. To tutaj tętni źródło zmian i inspiracji artystycznych. W mitycznym mieście sztuki każdy z artystów kreuje własną rzeczywistość. W efekcie przekazuje nam nowe perspektywy stawania się człowieka i artysty.
Kuratorzy: Alexandre Devaux, Marek Zieliński

Wystawa zorganizowana przez Fundację Rozruch, Galerię Miejską bwa w Bydgoszczy, we współpracy z Instytucją Kultury Ars Cameralis i finansowana ze środków Urzędu Miasta Bydgoszczy.

W trakcie trwania wystawy 18 lipca 2017 o godz. 18:00 odbędzie się spotkanie z Nicolasem Toporem i jego gośćmi Arielem Termine z paryskiego Atelier Clot, Bramsen & Georges oraz francuskim kuratorem Alexandrem Devaux.
Spotkanie poprowadzi Agnieszka Taborska – pisarka, historyczka sztuki, tłumaczka, wykładowczyni literatury i historii sztuki w Rhode Island School of Design, Providence (USA).

http://www.galeriabwa.bydgoszcz.pl/wystawa/3xtopor/

  

 

Małgorzata Szymankiewicz. REFLECT VIEW

początek 20.06.2017, godz. 18.00
ul. Gdańska 20
koniec 30.07.2017

Na wystawie REFLECT VIEW Małgorzata Szymankiewicz zaprezentuje cykl prac odwołujących się do problemu powszechnej nadprodukcji obrazów we współczesnej kulturze wizualnej. Przedmiotem zainteresowania artystki stały się materialne świadectwa reklamowych i marketingowych działań przyjmujące postać tablic, banerów, witryn oraz gablot zaśmiecających przestrzeń publiczną. Szymankiewicz poddaje je obróbce wykorzystując post-malarskie sposoby obrazowania. Zwraca tym samym uwagę na nieświadome naśladowanie przez artystów mechanizmów funkcjonowania rynku i reklamy, które to znajdują odzwierciedlenie nie tylko w sposobach prezentacji prac, ale i w procesie budowania pozycji młodych twórców.

MAŁGORZATA SZYMANKIEWICZ ur. w 1980 w Poznaniu. Studia na Wydziale Edukacji Artystycznej i na Wydziale Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Obecnie asystentka w Pracowni Malarstwa Akademii Sztuki w Szczecinie. W 2015 roku obroniła doktorat z teorii malarstwa. Bezpośrednio nawiązuje do tradycji polskiego i światowego malarstwa abstrakcyjnego.

kurator: Karolina Leśnik

Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

http://www.galeriabwa.bydgoszcz.pl/wystawa/malgorzata-szymankiewicz-reflect-view/

 

 

Noc z performance 2017

24.06.2017 godz. 18:00
ul. Gdańska 20

Tym razem świętujemy performatywność w szerokim rozumieniu tego słowa. Razem z zaproszonymi artystkami na całym pierwszym piętrze Galerii tworzymy wspólny obszar dla dźwięku, choreografii i performensu. Doświadczymy m.in. tego, jak zabawa konwencją popkulturowych kodów wpływa na wymiar estetyczny. Na mapie naszych aktywności są też rozmowy, ambientowe poduchy i wege bar.

W programie:
– SEANS Anny Zaradny
– PERFORMANCE Karoliny Karnacewicz aka DJ Morgiana
– 5 RZECZY ALBO KILKA TWIERDZEŃ O CHOREOGRAFII Marty Ziółek

Rozmowy poprowadzi lub pytania dla publiczności przygotuje filozof Daniel Sobota.

kurator: Danuta Milewska
24 czerwca 2017
początek – godz. 18:00

http://www.galeriabwa.bydgoszcz.pl/wystawa/noc-z-performance-2017/

 

 


Galeria Miejska bwa w Bydgoszczy
Wiadomość została wysłana do admin24554.bydgoszcz@blogger.com | Anulowanie subskrypcji | Prześlij tego emaila do przyjaciela
Wysłane za pomocą MailerLite

Komentarze

Popularne posty